Ambra a Ambergris

Český internet je dnes doslova zaplaven prodejci parfémů, kteří se předhánějí v rozmanitých nabídkách a nízkých cenách. Jejich stránky jsou také plné různých článků pojednávajících o zajímavostech a novinkách ze světa parfémů. V mnohých zdrojích však najdeme mylné a zcela nepřesné informace o jedné z hlavních vonných složek parfémů, kterou je bezesporu Ambra. Ta je často zaměňována se zcela jinou vonnou látkou, jenž je také v parfumérství využívána a jejíž název je Ambergris.

Ambergris je jednou z nejcennějších a nejdražších látek, které jsou využívány v parfumérství.

Co je Ambra

Výrazem Ambra je označována zkamenělá pryskyřice neboli jantar. Jedná se vlastně o mízu starověkých stromů, kterou strom vylučuje v místě, kde došlo k jeho poškození. Míza jej potom chrání svojí lepkavostí a vytváří tak ochrannou bariéru proti houbám a plísním. V tekutém stavu je pryskyřice výrazně aromatická, má teplou a uklidňující vůni. Získat vůní ambry přímo z jantaru je pochopitelně nemožné, v parfémech je tedy obsažena jako kombinace látek benzoinu, labdanumu a vanilky. Vůně je jemně nasládlá, s dřevitými a přírodními tóny. Mezi nejznámější parfémy s vůní ambry patří například Prada Prada, Reminiscence Ambre či Montale Aoud Ambre.

Co je Ambergris

Ambergris je jednou z nejcennějších a nejdražších látek, které jsou využívány v parfumérství. Někteří lidé stále věří, že jsou produktem zvratků velryb, moderní studie ale dokazují, že vzniká v jejich trávicím ústrojí, ze kterého je poté vyvržen do oceánu. Čerstvý Ambergris má poddajnou, lepkavou strukturu a vypadá tak trochu jako měkká hlína. V tomto stavu silně zapáchá a mnoha lidem by byl jeho pach nepříjemný. Později se mění v tvrdou, těžkou hmotu, která je silně aromatická. Vůně je těžko popsatelná, každý kousek voní jinak. Vůně je spíše zemitá s tóny čerstvé hlíny či mechu. Mezi parfémy ve kterých lze tuto vůni postřehnout patří například Paco Rabanne Black XS či Ajmal Sacrifice for Her.

Napište Komentář