Jak poznat kvalitní parfém?

Pro mnoho žen i mužů se užívání parfémů stalo samozřejmostí a nedílnou součástí každodenního života. Parfémy nosíme do práce, do společnosti či ke sportu. Jejich vůně nás obklopuje každý den, mnohdy nás překvapí, či omámí, dokáže zaujmout pozornost a vyzdvihnout naši osobnost.

Hlava je tvořena tóny, které jsou prchavé, voní nejvýrazněji a jsou patrné především v několika prvních minutách. Srdce zastupuje tóny, které mají laicky řečeno průměrnou výdrž, jsou výrazné a často nejlépe zapamatovatelné, tyto látky označujeme jako tzv. buket parfému. Nakonec základ parfému tvoří dlouhotrvající vůně.

Dalo by se říci, že parfémy jsou jednou z malých radostí našeho života. Zároveň je však parfumérský průmysl jedním z nejvýnosnějších oborů dnešní doby. Každý rok přichází výrobci na trh s novými vůněmi a novými nápady jak zaujmout a oslovit široké masy. Mnohdy jsou parfémy i dílem návrhářů a špičkových designerů, kteří omamné vůně dokáží zabalit do luxusních a přitažlivých flakónků, o jejichž obsahu nikdo nepochybuje. Ne vždy je však právě obal zárukou vysoké kvality a proto je dobré brát v úvahu některé další faktory, které určují kvalitu parfému.

Složení parfému

Mnoho lidí si stále myslí, že zárukou kvalitního parfému je fakt, že je ze 100% složen z přírodních látek. Ve skutečnosti jsou špičkové parfémy složené z mnoha různých ingrediencí ať už přírodních či umělých. Umělé složky naopak parfému dodávají velmi důležité vlastnosti, bez kterých by požadovaných kvalit nedosahoval.

Vývoj, uvolňování vůně

Jednou z nejdůležitějších vlastností kvalitního parfému je postupný vývoj jeho vůně na lidské pokožce. Pokud si později přivoníme na místo, kde byl parfém prvotně aplikován, zjistíme, že se jeho vůně změnila. Je to proto, že kvalitní parfém má takzvanou pyramidální strukturu vůně: hlava, srdce a základ. Hlava je tvořena tóny, které jsou prchavé, voní nejvýrazněji a jsou patrné především v několika prvních minutách. Srdce zastupuje tóny, jenž mají laicky řečeno průměrnou výdrž, jsou výrazné a často nejlépe zapamatovatelné, tyto látky označujeme jako tzv. buket parfému. Nakonec základ parfému tvoří dlouhotrvající vůně. Kvalitní parfém musí být dobře vyvážený, s tóny které se rozvinou do dobře zapamatovatelných a výrazných vůní s dlouhou výdrží.

Trvanlivost parfému

Tato vlastnost úzce souvisí se složením parfému a s jeho vyvážeností. Nekvalitní parfém rychle vyprchá a je nutné jej aplikovat několikrát za den. Naopak kvalitní parfém by si měl i po čtyřech hodinách zachovat postřehnutelnou a snadno identifikovatelnou vůni. Opravdu kvalitní parfémy, které byly aplikovány v ranních hodinách by měly být postřehnutelné a na konci dne.

Sillage neboli okolí parfému

Zajímavou vlastností parfému je jeho Sillage. Tento výraz, pocházející z francouzštiny, vyjadřuje schopnost parfému, rozvinout své vůně co nejdále do okolí. Zde však neplatí, že kvalitní parfém je ten, jenž dokáže zaplnit celou místnost a omámit každého kdo se k jeho nositeli přiblíží. Parfém, který je příliš výrazný může být pro některé lidi nepříjemný a obtěžující. Naopak parfém, jenž voní pouze v bezprostřední blízkosti místa, kde byl aplikován, ztrácí svůj význam.

Kvalitní parfém je tedy vyvážený. Dokáže rozvinou své tóny do blízkého okolí, ale jeho vůně je decentní, smyslná a neobtěžující.

Napište Komentář