Oakmoss neboli větvičník slívový v parfémech

Oakmoss je druh lišejníku

Oakmoss, botanickým názvem Evernia prunastri, je u nás známý pod názvem Větvičník slívový. Jedná se vlastně o druh lišejníku, houbu rostoucí hojně převážně v horských, zalesněných oblastech mírného pásma. Z anglického názvu, ve kterém je obsaženo slovo dub vyplývá, že roste na větvích a kmenech dubů. V menší míře ho však můžeme nalézt i na jiných listnatých i jehličnatých stromech. Lišejník je spíše plochý a svým tvarem tak trochu připomíná jelení paroží. Může se vyskytovat v různých barevných odstínech obvykle v závislosti na vlhkosti prostředí, ve kterém roste. Nejčastěji bývá tyrkysově zelený, v suchém stavu téměř bílý. Ve vlhkém prostředí jej naopak můžeme spatřit v olivově zeleném až žlutém odstínu.

Smyslná, orientální vůně

Oakmoss je jednou z nejčastěji se vyskytujících vůní, které můžeme v parfémech postřehnout. Vyskytuje se převážně v parfémech typu Chypre a Fougère. Je využíván především jako fixační vůně, která prodlužuje trvanlivost parfému a také mu propůjčuje lesní, zemité a krémově jemné aroma. Tato surovina se hojně pěstuje především v jižní a střední Evropě a je posléze vyvážena do Francie, kde působí většina významných výrobců parfémů. Čistý extrakt z lišejníku má velmi ostrou a výraznou vůni obalenou smyslnými květnatými a lesními tóny, které se hodí do orientálních typů parfémů. Zvláštním typem je Oakmoss rostoucí na borovicích, který má terpentýnový zápach, jenž je velmi ceněn mezi parfuméry.

Jak se získává extrakt Oakmossu

Oakmoss extrakt se získává pomocí speciálních rozpouštědel, nebo vakuové destilace. Extrakt získaný rozpouštědly má podobu hutné tekutiny tmavě hnědé či zelené barvy velmi výrazných zemitých tónů mechu a kůže. Extrakt získaný vakuovou destilací je světlejší, spíše s nádechem do žluta a jeho vůně je sušší a méně výrazná.

Oakmoss a nežádoucí kožní reakce

Již řadu let je známo, že Větvičník může vyvolávat nežádoucí kožní reakce. Proto je jeho množství v parfémech regulováno. IFRA (International Fragrance Association), asociace, která upravuje pravidla pro bezpečné používání vonných látek a esenciálních olejů v parfémech, dokonce vydala nařízení, jenž omezuje množství extraktu Větvičníku ve spotřebním zboží na maximální hodnotu 0,1%.

Oakmoss v parfémech

Oakmoss je stále velmi vyhledávanou vonnou složkou v parfémech, vůně vlhkého lesa je podmanivá a velmi smyslná. Mezi oblíbené parfémy, které tato vůně proslavila patří například Paloma PicassoChanel No.19, nebo Miss Dior.

Napište Komentář