Oud neboli Agarwood, vzácná to vůně

Co je Oud?

Oud je drahá vonná esence, pocházející ze vzácných stromů rodu Aquilaria .

Oud je výraz, kterým se označuje samotná vonná složka, známé jsou rovněž výrazy Agarwood, zjednodušený výraz Agar, Aloeswood, Eaglewood, Gaharu či latinský Agalocha).

Agarwood se považuje za jednu z nejvzácnějších dřevin na světě, v minulosti se užívala k výrobě kadidla, má sladkou, vyváženou a hlubokou vůni. Arabové, Indové a Japonci ji také využívali při náboženských obřadech, rituálech, oslavách a zvláštních příležitostech. V minulosti často předepisovaly inhalaci tohoto dřeva lékaři při nachlazení, nebo dýchacích obtížích. Parfém z Agarwood oleje znali již ve středověku Arabové.

Agarwood je vlastně pryskyřice, kterou vylučují stromy rodu Aquilaria, Aetoxylon a  Gonystylus. Jehličnatý strom Aquilaria se však k jeho extrahování využívá nejčastěji. Pryskyřice se jako ochranná složka tvoří v místech kde je strom napaden škůdci, plísněmi či jinak mechanicky poškozen. Strom v těchto místech začne vylučovat olej, který postupně tvrdne a získává tmavě hnědou až černou barvu.

Díky horší dostupnosti pravého extraktu vznikají různé náhražky a umělé napodobeniny tohoto vonného extraktu, nicméně pravý Oud olej je velmi těžké, téměř nemožné napodobit a tak je poměrně snadné umělou a pravou vůni rozeznat. Pravý Oud je velmi aromatický, vůně je teplá a esenciální, s jemnými dřevitými a sladkými tóny. Naopak náhražka vonní spíše syrově a chladně.

Zdroje vzácné vůně

Hlavním zdrojem dřeva Agarwood je již po staletí Asie, především země v její jižní a jihovýchodní části, dále Indie a Indočína. Dnes jsou plantáže, kde se Agarwood pěstuje, rozesety po mnoha dalších zemích včetně Bangladéše, Bhútánu, Indie, Laosu, Myanmaru, Papui-Nové Guinei, Thajska či Vietnamu. Stromy mohou růst v široké škále půd i v písčitých a na živiny chudých půdách. Sazenice jsou obvykle uchovány ve stinných a vlhkých podmínkách, samotné stromy rostou na plantážích i v horských oblastech, potřebují hodně slunce a tepla, potom dorůstají do výšky 6-20 m. Listy jsou úzké a podlouhlé, obvykle 5-11 cm dlouhé a 2-4 cm široké. Květy jsou nažloutlé. V Indonésii se Agar získává ze stromů rodu Aquillaria Malacenensis, které jsou považovány za největší zdroj této esence, jsou mohutné a rostou až do výšky 40 m.

Agarwood se potom dodává v různých formách (jako dřevní štěpka, prášek, olej či jako hotový parfém, kadidlo, nebo lék), a hlavními dovozci jsou země Blízkého a Dálného východu – zejména Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie (kde je Agarwood známý jako Oudh), stejně jako Hong Kong, Tchaj-wan a Japonsko.

Jak se získává Agarwood olej

Agarwood olej se získává třemi základními způsoby. Hydro-destilací, destilací vodní parou a superkritickou extrakcí Co2. Nejčastějšími metodami jsou právě destilace. Nejlepším zdrojem oleje jsou staré, hutné a těžké stromy, které obsahují nejvíce pryskyřice té nejvyšší kvality. Nejkvalitnější olej se získává první destilací, kdy z materiálu stromu vystoupí silní a velmi aromatický extrakt.

Díky horší dostupnosti pravého extraktu vznikají různé náhražky a umělé napodobeniny, nicméně pravý Oud olej je velmi těžké, téměř nemožné napodobit a tak je poměrně snadné umělou a pravou vůni rozeznat. Pravý Oud je velmi aromatický, vůně je teplá a esenciální, s jemnými dřevitými a sladkými tóny. Naopak náhražka vonní spíše syrově a chladně.

Proč je Oud tak drahý?

Samotný proces získávání extraktu není tak nákladný a složitý, problém je v tom, že pro poměrně malé množství extraktu je potřeba velké množství materiálu. Nabeel Adam Ali, ředitel společnosti Swiss Arabian Perfumes uvedl, že nejkvalitnější Oud pochází ze stromů starých až 100 let, s tím že nové stromy neprodukují tak aromatický a vonný olej. Při výrobě Agarwood chybí tradice a dědictví. Stejné množství vysoce kvalitního extraktu této vůně dnes stojí mnohonásobně více než v uplynulých letech, cena za posledních 20 let vystoupala takřka astronomicky.

Dalším důvodem proč je Agarwood tak drahý je fakt, že většina stromů, z nichž se Agar extrahuje patří mezi chráněné a vzácné druhy, mezi nejčastější patří A. agollocha, A. malaccensis a A. crassna. A. malaccensis je chráněn po celém světě pod CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Rovněž A. crassna je vládou Vientamu uveden jako ohrožený druh.

Parfémy s vůní Agarwood

Vůní Agarwood dnes oplývá mnoho úspěšných parfémů, obvykle mají výraz Oud již ve svém názvu. Mezi oblíbené patří například Dior Fahrenheit Absolute, Giorgio Armani Armani Privé Oud Royal, Ferrari Essence Oud, nebo Yves Saint Laurent M7.

Napište Komentář