Santalové dřevo

Popis santalového dřeva

Olej ze santalového dřeva je jedním z nejcennějších zdrojů sladkých a dřevitých vůní. Santalové dřevo je získáváno ze stromů rodu Santalum. Jedná se o těžké dřevo žluté barvy s velmi jemnou strukturou, díky které dokáže svoji vůni udržet po dlouhou dobu. Toto dřevo je pro svoje vlastnosti a omamnou vůni velmi ceněné v oblastech jako je řezbářství, lékařství, náboženství a především v parfumérském průmyslu.

Santalové dřevo je též známé pod pojmy sandalwood, indian sandalwood, Chandan či Sandal. Botanický název je Santalum album.

Vůně santalového dřeva je opojná, má relaxační vlastnosti, snižuje stres a podporuje klidný spánek. Je také považováno za silné afrodisiakum.

Historie

Santalové dřevo bylo využíváno již před 4000 lety v  Indii, Egyptě, Řecku a Římě. Bylo z něj postaveno mnoho chrámů a v Egyptě bývalo dokonce využíváno k balzamování. Také bylo jednou z vonných složek japonských kadidel.

V Indii lidé věřili, že santalové dřevo je imunní vůči termitům a jiným škůdcům. Z tohoto důvodu, jej považovali za symbol vitality a stalo se tak součástí náboženských a duchovních tradic Indie.

Produkce santalového dřeva

Santalové dřevo je dnes již poměrně vzácné, mnoho lesů bylo doslova vytěženo a zlikvidováno. Jedním z předních dodavatelů tohoto dřeva je Indie především potom Indické státy Tamil Nadu, Kerala a Andhra Pradesh. Dnes probíhá těžba a import pod přísným dohledem Indické vlády. Odhaduje se, že Indie je zdrojem téměř 90% této suroviny.

Santalum jsou jehličnaté stromy rostoucí do výšky přibližně 15-20 metrů, mají štíhlé, dlouhé větve a obvod kmenu 2-2,5 metru. Největšího obsahu vonného oleje dosahuje v plné zralosti v 60-80 letech. Vnější vrstvy kmene jsou bílé a nemají prakticky žádné aroma. Silné aroma ukrývá až jádro stromu, které je žluto-hnědé.

Využití v parfumérství

Vůně santalového dřeva je opojná, má relaxační vlastnosti, snižuje stres a podporuje klidný spánek. Je také považováno za silné afrodisiakum. Parfémům dodává nasládlé a výrazně dřevité tóny, jeho vůně je čistá a nezaměnitelná. Pro svoji vzácnost a horší dostupnost jsou oleje ze santalového dřeva poměrně drahé.

Napište Komentář